وب سایت شخصی علی اصغر عنابستانی

اخبار

pdf

دیپلماسی دولت ،تدبیر را با انفعال اشتباه گرفته است

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، علی اصغر عنابستانی در نشست خبری مربوط به اجلاس وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی در رویداد مشهد 2017  و تذکر 196 نماینده مجلس به رئیس جمهور که در پایگاه خبری صبح مشهد برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: اتفاقات اخیر نشان دهنده این است که دیپلماسی ایران منفعلانه عمل کرد و تدبیر را با  انفعال اشتباه گرفته‌است چرا که در سال‌های گذشته شدیدترین توهین‌ها  و بدترین جنایت‌ها از سوی کشور عربستان صورت گرفت اما هنوز در مسیر سیاست خارجه منفعلانه عمل می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: اجلاس وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی به یک شهر کوچک واگذار شد و می‌توان به این نکته اشاره کرد که اصفهان در سال 2006 با چندین میلیون نفر جمعیت به دلیل عدم وجود سالن مناسب برای برگزاری اجلاس وزراء، برگزاری این نشست به تهران منتقل شد و شهر اصفهان تنها به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد. 

عنابستانی خاطرنشان کرد: اما امروزه با یک اقدام سیاسی تصمیم گرفته شد میزبانی این اجلاس به یک شهر کوچک در سودان که مشخص نیست دارای چه مقدار ظرفیت و زیرساخت است منتقل شد و در مقابل مسئولین کشوری تنها این موضوع را یک توطئه سیاسی ویژه طراحی شده دانستند که هیچ راه مقابله برای آن نداشتند. 

 

جانشین شهردار مشهد و رئیس ستاد 2017 شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: طبق چشم اندازی که برای مشهد در نظر گرفته شده، مشهد بایستی شهری آرامش دهنده و فرحبخش و چند قطبی از نظر زیارتی، اقتصادی، مبتنی بر فناوری و با امنیت لازم و با کلاس جهانی باشد.

 

استاندار سابق چهارمحال و بختیاری در دولت دهم افزود: برای رسیدن به اهداف این چشم انداز، به ویژه جهانی شدن مشهد و تبدیل شدن مشهد به عنوان مرکز تبادلات بین‌المللی که ماحصل آن رسیدن به اقتصاد و درآمد مطلوب شهری و نیز ارایه الگوی مناسب شهری است، باید بر مبنای محبت اهل بیت و نگاه دینی به جهان اسلام و نیز به دیگر کشورها وارد شد. 

 

عنابستانی تصریح کرد: در این بین پایتخت فرهنگی جهان اسلام شدن، یک نگاه بلند و در واقع سکوی پرش است  که با برخورداری از ابزارات داخلی و نیز بین المللی از فرصت فراهم شده در سال 2017 بهره مند شویم و به افق های مورد نظر خود دست پیدا کنیم.

 

استاندار سابق چهارمحال و بختیاری در دولت دهم عنوان کرد: به عنوان مثال می‌توان به وحدت اسلامی و حب اهل بیت(ع) اشاره نمود  که در حال حاضر مشهد می تواند به عنوان محور وحدت در دنیای اسلام قرار گیرد، چرا که حب اهل بیت(ع) در بین همه ادیان اسلامی مشترک است. 

 

جانشین شهردار مشهد و رئیس ستاد 2017 شهرداری مشهد تصریح کرد: نشست وزرای کشورهای جهان اسلام یک مساله مهم و حیاتی بوده و امید است برگزاری این اجلاس بازهم به مشهد برگردانده شود.